top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Betley-Uchańska

Co nam się podoba: powrót do natury i prostota


Dom na Kaszubach zaprojektowany przez Grzegorza Layera, to doskonały przykład konstrukcji, którą przemyślano w całości. Niczego nie udaje. Jest uniwersalnym domem, który umożliwia komfortowe funkcjonowanie jego mieszkańcom. Zobaczcie sami: grzegorz.layer.com.pl/dom-na-kaszubach,


Prosta bryła, bez ozdób i przesady, idealnie wkomponowuje się w otaczający ją krajobraz. Fasada budynku powiązana jest z wnętrzem, które również ujmuje swoją prostotą. Te same, sosnowe deski, które z zewnątrz pomalowano na czarno, w środku pozostawiono w naturalnym kolorze, co rozjaśnia pomieszczenia i nadaje im ciepły klimat. Nieoczywisty układ okien oraz ich nietypowe wymiary - pozornie bez ładu - ma swój głęboki sens. Optymalnie doświetlają wszystkie pokoje, a nawet łazienki.


W Domu na Kaszubach nic nie jest przypadkowe. Na parterze, znajdują się salon z jadalnią, połączone z aneksem kuchennym. Szerokie, szklane drzwi pozwalają naturalnie rozciągnąć tę strefę dzienną na taras. Część prywatną stanowią schowane w głębi budynku łazienki i sypialnie na piętrze. Naturalną linia podziału funkcji domu są schody, które jednocześnie nadają mu charakter. Jednocześnie pełnią rolę schowka, w tym minimalistycznie urządzonym pomieszczeniu.

Mimo niewielkich rozmiarów domu, projektant wygospodarował miejsce na łazienkę i dodatkową, osobną toaletę - to potrzebne rozwiązanie.


Całość stanowi uniwersalną ramę, którą można wypełnić w dowolny sposób, zgodnie z poczuciem estetyki mieszkańców. W wersji zaproponowanej przez projektanta ozdobą są jedynie naturalne materiały i elementy podporządkowane funkcji, takie jak balustrada schodów. Nadany przez projektanta rytm, w postaci pionowych elementów, jest powtórzony w rytmie drewnianych szczebelków, które chronią przed upadkiem z antresoli. W ten sposób obie rzeczy jednocześnie pełnią ważne funkcje bezpieczeństwa i nadają wnętrzu styl.


Podsumowując: Dom na Kaszubach to idealne rozwiązanie dla tych, dla których “być” jest ważniejsze niż “mieć”

40 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page