top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Betley-Uchańska

Jak zaprojektować idealną kuchnię?Musi być funkcjonalna, estetyczna, nadawać klimat całemu mieszkaniu - projektowanie kuchni to prawdziwe wyzwanie i nasza codzienność. Zobacz, jaka będzie idealna dla Ciebie.


Nie będziemy się przechwalać pisząc, że na tym, jak powinna wyglądać (i funkcjonować) kuchnia, znamy się w ABU doskonale. Przyczyn jest kilka:

-uwielbiamy gotować, więc wiemy, czego dokładnie potrzebują domowi kucharze;

- mamy doświadczenie: kilkaset kuchni za nami;

- poznaliśmy temat “od kuchni”. Ania, jeszcze na studiach przez rok uczyła się od stolarza starej daty, jakich błędów należy unikać.

Jaka więc będzie idealna kuchnia dla Ciebie?

1. Wymiarowa. Pomieści wszystkie niezbędne sprzęty do gotowania oraz zapasy i jeszcze starczy miejsca na przygotowanie posiłków. To, ile przestrzeni w blatach i szafkach będziesz potrzebować zależy więc od twoich indywidualnych preferencji (pisaliśmy o tym: www.abu-wnetrza.com/post/jak-nie-zagraci%C4%87-mieszkania-czyli-o-przechowywaniu). Singlowi, który stołuje się na mieście, a w mieszkaniu jedynie sypia wystarczy mikroprzestrzeń. Jeśli jednak planujesz spędzać z przyjaciółmi czas na wspólnym gotowaniu, uwielbiasz robić przetwory czy piec ciasta i zawsze masz czym nakarmić gości będziesz potrzebować kilku metrów roboczego blatu i pojemnych szafek. Zanim więc zaczniesz wybierać fronty i AGD oszacuj swoje potrzeby i możliwości lokalowe.

2. Wygodna. Kuchnia to warsztat pracy, w którym wszystko powinno mieć swoje miejsce. Najlepiej by niezbędne sprzęty i składniki były w zasięgu ręki. Dlatego idealnym układem dla ciągów kuchennych jest litera L lub C. Tu nie ma miejsca na wypadki. Zapomnij o codziennym wdrapywaniu się na szafki, nurkowaniu pod blatami, grzebaniu w czeluściach obszernych schowków. Oczywiście, wszystkiego nie da się ustawić na wierzchu. Ale te najważniejsze sprzęty i składniki - jak najbardziej. Zastanów się, jakich akcesoriów i produktów używasz codziennie i zaplanuj dla nich optymalne miejsce. Pozostałe możesz pochować kierując się częstotliwością ich używania. Te wyciąganie najrzadziej schowaj wysoko w szafkach.

3. Stylowa. Ponieważ to miejsce, w którym będziesz często przebywać, gdzie prędzej czy później trafiają goście, meble kuchenne powinny być estetycznie i wpisywać się w klimat, w jakim chcesz żyć. Jednocześnie jednak odporne na zmieniające się trendy. Jeśli będziesz kiedyś wynajmować swoje mieszkanie, to właśnie szafki kuchenne, kafelki, zabudowa AGD może zaważyć na decyzji potencjalnego najemcy. Rozważ, jakie elementy stanowią o wybranym przez Ciebie stylu i jak można je zastosować w kuchni. Postaraj się jednak by zabudowy meblowe były uniwersalne. Jeśli nie stać Cię na zabudowę pod wymiar możesz “tuningować” gotowe zabudowy, np. IKEA (zobacz: www.abu-wnetrza.com/post/ikea-dla-wybrednych )

4. Trwała. Wysokie temperatury, kontakt z ostrymi narzędziami, sokami z warzyw czy owoców - kuchnia musi wiele znieść. Dlatego wybierając materiały, z których będzie wykonana, należy wziąć pod uwagę ich trwałość. Nie są najtańsze, ale zbytnie oszczędności mogą Cię drogo kosztować (przeczytaj: www.abu-wnetrza.com/post/kosztowne-oszcz%C4%99dno%C5%9Bci). W przypadku blatów najczęściej wybieramy te konglomeratowe, zwłaszcza kwarco-granitowe. Mają wszystkie właściwości kamienia i dodatkowe właściwości plastyczne przy produkcji. Są bardzo odporne, wytrzymałe na ciepło, uderzenia i zarysowania. Gładkich laminatów nie polecamy. Widać na nich wszystkie plamki, a przy zacięciu nożem pojawiają się ciemne kreski. Na lata starczają fronty z lakierowanego MDF lub szkła. Łatwe do czyszczenia - zetrzeć np. szmatką z mikrofibry i wodą z mydłem - i odporne na wodę. Decydując się na materiały wykończeniowe weź pod uwagę sposób ich czyszczenia i trwałość.

5. Funkcjonalna. To ważne dla bezkolizyjnego i efektywnego gotowania. Zastanów się, w jaki sposób będziesz korzystać z tej przestrzeni, poznać ciągi wykonywanych czynności, liczbę osób przebywających w kuchni na raz. Następnie dostosować te potrzeby do powierzchni, jaką dysponujemy. Nierzadko zdarza się nam kombinować, jak zmieścić na małej przestrzeni zmywarkę, płytę grzewczą, lodówkę i piekarnik, nie likwidując jednocześnie blatów roboczych. Rozplanowując miejsce do przechowywania postaw na szuflady. Pozwalają utrzymać porządek w szafkach. Łatwo też dostosować je do swoich potrzeb - mogą być różnych wysokości. Warto też zainwestować w pojemne carga i sprytne systemy narożne: Magic Corner i Le Mans, które pozwalają dostać się do najodleglejszej części narożnika.

6. Czysta. Brudna kuchnia to proszenie się o kłopoty zdrowotne. Ale sprzątać po gotowaniu nie lubimy. Dobrze zaprojektowana kuchnia pozwala utrzymać pomieszczenie w czystości i minimalizuje czas potrzebny do jej ogarnięcia. Bałagan to rzeczy “nie na miejscu”. Unikniesz go, zapewniając miejsce wszystkim sprzętom i akcesoriom kuchennym. Brud natomiast wynika z powierzchni, które trudno się czyści: chropowatych, zbyt wąskich, na których łatwo zostawia się ślady. Dlatego projektując kuchnię dla naszych klientów stawiamy na wspomniane już fronty z lakierowanego MDF lub szkła lakierowane, mleczne lub przezroczyste, płyty kamienne i udające je konglomeraty. Staramy się też wykorzystać przestrzeń do ostatniego centymetra, by uniknąć szpar w których gromadzą się resztki i tłuszcz, a jednocześnie zapewnić swobodę ruchów podczas gotowania.

Jak widzisz, proces projektowania kuchni wymaga podejścia do tematu z wielu stron i posiadania szerokiej wiedzy na ten temat. Efekty takiej pracy to komfort, bezpieczeństwo i trwałość mebli, które będą służyły latami. O tym, czym kończy się chodzenie na skróty podczas urządzania kuchni pisaliśmy tu: www.abu-wnetrza.com/post/ukryte-koszty-remontu

62 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page