top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Betley-Uchańska

Co nam się podoba? - Przytulny minimalizmDziś chciałam Was zachęcić do obejrzenia wnętrza zaprojektowanego przez włoski zespół projektantów Gosplan Architects. Ich “Dom Barmana” zupełnie mnie urzekł. Mogłabym w nim zamieszkać od zaraz. Ten projekt łączy w sobie to wszystko, co lubię i do czego Was zachęcam: pustkę zen i funkcjonalność. Przytulny minimalizm. Detale, które intrygują ale nie przytłaczają. Uporządkowane, konsekwentnie wykorzystywane kolory i materiały. Zresztą popatrzcie sami: www.gosplan.it/portfolios/bartender-house. Na co warto zwrócić uwagę?


W większości wnętrz, które możemy oglądać, im niżej, tym ciemniej. Podłogi są zwykle zdecydowanie ciemniejsze od ścian, które dodatkowo mogą odcinać się od śnieżnobiałego sufitu. Zespół Gosplan postawił to wszystko “do góry nogami”. Ten odważny zabieg sprawił, że potencjalnie “zimne” wnętrze stało się przytulne. Ciemny kolor na suficie podkreśla również XIX-wieczne, zachowane przez architektów sztukaterie. Niestety, “kolory na opak” to rozwiązanie tylko dla wysokich pomieszczeń, takich jak stare kamienice.


Konsekwentnie użyte kolory: biel, szary-błękit oraz naturalne: drewna dębowego i szarych struktur kamienno-betonowych nadają wnętrzom spójny charakter. Przełamanie ich kilkoma zabawnymi, zaskakującymi akcentami (figurka kruka, okrągłe lustro nad stołem) lekko zaburza ten schemat, sprawiając, że staje się lżejsze w odbiorze. Całość stanowi idealne tło dla drobiazgów używanych na co dzień przez właścicieli mieszkania. Co ciekawe - użyty odcień błękitu jest modny już trzeci rok z rzędu i nic nie wskazuje na to, że szybko się opatrzy.


Tak stworzone ramy architekci z Gosplan Architects wypełnili optymalną ilością funkcjonalnych mebli. Sercem mieszkania jest kuchnia, która nawiązuje do wnętrza baru (nie bez przyczyny - właściciel lokalu jest z zawodu barmanem). Wykonane z konglomeratu białe blaty są niezwykle trwałe i odporne. Meble kuchenne zbudowane są z płyt MDF lakierowanych w macie na kolor błękitny korespondują z płaszczyzną bielonych płyt OSB, która wykorzystana została do wykonania okładzin ścian w części korytarzowej i salonowej oraz drzwi.

Kompaktowa kuchnia otwarta jest na (również minimalistyczną) jadalnię, którą budują skrzynia siedzisko z dodatkowym schowkiem, krzesła z Ikea (model, po który często sięgamy w ABU Wnętrza) i solidny stół z drewnianym blatem. Czego chcieć więcej?

45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page