top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Betley-Uchańska

Nasze ekipy - Bartosz "Mebler" Odolak, stolarzPrzepis na wygodne mieszkanie?

To dobrze zaprojektowane i nieprzekombinowane meble na wymiar. Przemyślana kuchnia. Dedykowana biblioteka i garderoba. Funkcjonalne meble do przedpokoju. Wykonane przez stolarza będą służyły latami.


Jakie meble warto zamówić u stolarza? Przede wszystkim funkcjonalne. Zakup mebli to niemały wydatek. Warto myśleć o nim w perspektywie wieloletniej. Zabudowy kuchni, garderoby, biblioteki czy mebli do przedpokoju nie wymienia się po kilku latach. To nie składana szafa z IKEA czy regał ze sklepu. Będą Wam służyć latami. Dlatego powinny być dobrze zaprojektowane i wykonane. O to, jak je zrobić, pytamy Stolarza Bartka, który wykonuje Wasze zabudowy meblowe do kuchni, przedpokoju, garderoby.
Punkt pierwszy to pomysł na mebel. Drugi - pomiary. Liczy się każdy centymetr. Błędy pomiarowe mogą skończyć się kuciem sufitu, czy wykuwaniem ścian. Tego ryzyka można uniknąć, zamawiając projekty szaf, regałów, kuchni, mebli do przedpokoju w biurach projektowych. Architekci odpowiadają również za rozplanowanie i wykończenia zabudowy. W większości przypadków trafia do mnie już gotowy projekt. W przypadku ABU jest nieco inaczej. Rysunki omawiamy wspólnie z klientami. To nieco bardziej czasochłonne, ale ważne, bo klienci nie mają doświadczenia i wyobraźni, które pozwalałyby im „zobaczyć” efekt finalny przed realizacją. Podczas spotkania wykonawca-projektant-klient mogą sami dobrać fronty z wzorników. Wybrać kolor, zobaczyć różnicę między matem a połyskiem. Dobrać prowadnice, zawiasy, systemy zamykania szuflad. W razie wątpliwości mogą dopytać o wady i zalety poszczególnych rozwiązań i materiałów wykończeniowych. Są pewni, że dostaną meble, które będą dla nich idealne.


Jak wybrać wykonawcę mebli na zamówienie?

Zamawiając meble na wymiar u projektanta najlepiej wybrać takiego, który ma stałą współpracę ze stolarzem. Dlaczego? Ja osobiście lubię pracować z ludźmi, po których wiem, czego się spodziewać, jakie mają oczekiwania. Musimy się dograć. Nawet najlepsze wizualizacje czasami odbiegają od rzeczywistości. Współpraca z nową osobą może się wówczas skończyć niemiłym zaskoczeniem.

Ze strony klienta polecenie wykonawcy przez projektanta to gwarancja jakości. Projektanci, tacy jak ABU, mają przecież w portfolio przykłady realizacji stolarza. Przeglądając je, można się przy okazji zainspirować, zastanowić się, co się podoba a co nie.

W przypadku ABU wiem, że jej projekty są dobre, bo są proste i nadają się do mieszkania. Nie są przekombinowane. Niestety, zdarzają się zlecenia na wymyślne, imponujące zabudowy. Stopień skomplikowania jest taki, że po montażu głowa aż boli. Efekt przerasta funkcjonalność. A potem trzeba z tego korzystać.

Jak przygotować się do rozmowy ze stolarzem?

Zastanowić się, czego się oczekuje od mebli. Jak się z nich będzie korzystało. W przypadku kuchni na wymiar czy mebli na zamówienie do garderoby lub przedpokoju warto się zastanowić, ile rzeczy mają pomieścić. Wybierając fronty dobrze jest zastanowić się, jak często chcemy je czyścić.Kuchnia na wymiar - co warto wiedzieć?

Kuchnie na wymiar są najczęściej wybieranymi meblami na zamówienie przez prywatnych klientów. Są też najbardziej wymagające użytkowo, bo to przestrzeń, która pracuje. Dlatego oprócz dokładnego wymierzenia pomieszczenia koniecznie trzeba przemyśleć, jak korzysta się z kuchni i kto w niej przebywa. W domach, w których są dzieci i zwierzęta, łatwiej o uszkodzenia. Te informacje pomogą nam dobrać idealny materiał na meble.

Ze względu na cenę i trwałość rzadko robimy kuchnie z drewna. Najczęściej z prawdziwego drewna robimy blaty i pojedyncze półki. Większość "drewnianych" kuchni jest wykończona fornirem, czyli cienką warstwą drewna nałożoną na płytę MDF. Jednak coraz częściej sięgamy po płyty laminowane, bardziej odporne na uszkodzenia i tańsze. Wyglądają też coraz lepiej. Kiedyś nadawały się tylko do robienia środków szafek. Dziś czasem trudno odróżnić, czy to drewniana okleina, czy laminat.


Meble do przedpokoju i garderoby - jaki wybrać styl?

Taki, w którym dobrze się czujemy. W którym da się mieszkać. Po wielu realizacjach wiem, że z projektów mebli w stylu skandynawskim wychodzą ładne rzeczy. Osobiście nie chciałbym ich we własnym domu. Ja lubię gładkie meble z MDF. Ale to klient musi być zadowolony.


http://www.mojemeble.info/


43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page