top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Betley-Uchańska

Okiem architekta: jak przetrwać kwarantannę?

Zaktualizowano: 15 kwi 2020Z powodu koronawirusa musiałeś zostawić firmowy fotel, biurko i ekspres do kawy? Praca przy stole kuchennym czy na kanapie okazała się nie być najlepszym rozwiązaniem? Znamy sposoby jak w prosty i tani sposób zorganizować wygodny home office.


W ciągu zaledwie miesiąca miliony Polaków z dnia na dzień musiały opuścić zajmowane do tej pory biura i przenieść swoje działania w domowe pielesze. W ten sposób mieszkania i domy, urządzane z myślą o wypoczynku, higienie i życiu rodzinnym, nagle stały się miejscem pracy i nauki dla kilku domowników naraz. Biorąc pod uwagę przeciętny metraż mieszkań i domów w Polsce - 75 metrów kwadratowych - łatwo nie jest. Ale nie jest to sytuacja bez wyjścia.


Myśl funkcjonalnie

Przede wszystkim znajdź dogodne miejsce na pracę. Powinno to być pomieszczenie, w którym możesz się odizolować, choć na chwilę. Potrzebujesz więc drzwi. Zastanów się nad sypialnią, kuchnią, pokojem gościnnym, a nawet korytarzem. Jeśli warunki lokalowe nie pozwalają na luksus w postaci, choć odrobiny intymności w ciągu dnia, spróbuj wyodrębnić “pracownię” za pomocą wysokiego mebla lub kotary.


Doceń światło

Oprócz drzwi, idealne miejsce na home office, powinno mieć dostęp do światła dziennego. Wiadomo, z tym bywa różnie. Jeśli nie masz szans na pracę przy oknie, zadbaj o przynajmniej dwa źródła sztucznego światła. Górne główne pozwoli ci uniknąć męczącego kontrastu, gdy jedynym źródłem oświetlenia jest monitor i lampka biurowa. Nierunkowe - wpsomniana lampka - zapewnia ci widoczność w miejscu pracy dostosowaną do twoich potrzeb.

Zadbaj też o higienę oczu. Siedząc przy komputerze, powinieneś móc patrzeć w dal, najlepiej na coś naturalnie zielonego. Złym rozwiązaniem jest praca naprzeciwko telewizora lub ściany w intensywnym kolorze, lub z agresywną ornamentyką. Najlepsze będzie otoczenie w jasnych stonowanych kolorach.


Ergonomia przede wszystkim

Praca z kanapy czy łóżka to nie najlepszy pomysł na dłuższą metę. W ten sposób zafundujesz sobie ból pleców i migrenę w ciągu zaledwie kilku godzin. Jeśli chcesz efektywnie działać, dostosuj domowe biuro do potrzeb, swojego ciała. Zadbaj o to, by łokcie nie opierały się o krawędź stołu, między śródręczem a przedramieniem utrzymać kąt prosty - w ten sposób unikniesz drętwienia rąk. Prawdopodobnie blaty o odpowiedniej głębokości i wysokości znajdziesz w kuchni i jadalni.

Kolejnym ważnym elementem jest to, na czym będziesz siedzieć. Fotel, w którym relaksujesz się wieczorami, to jedno z najgorszych rozwiązań. Dobrze dobrane siedzisko nie powinno być głębsze niż dwie trzecie - trzy czwarte długości uda. Wysokie na tyle, byś mógł postawić całe stopy na ziemi. Jeśli w domu masz tylko hokery, powinieneś postawić dodatkowe podnóżki, które ustabilizują stopy i zwiększą kąt w zgięciu nóg.

Pamiętaj o plecach - oparcie powinno sięgać do dolnej części łopatek.Zadbaj o formę

Specjaliści od zdrowia mówią krótko: bez aktywności fizycznej nie uda Ci się zachować zdrowia i dobrego samopoczucia. A ile będziesz jeszcze musiał siedzieć - nie wiadomo. WHO zaleca co tydzień 150 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo lub 75 minut intensywnego treningu. Nie musisz nawet wychodzić z domu - wystarczy, ze wygospodarujesz przestrzeń o minimalnych wymiarach 2,5 x 2,5 m2 (tyle aby móc się swobodnie położyć z wyciągniętymi rękoma). W sieci znajdziesz treningi wykonywane w łóżku czy na krześle z użyciem elementów domowych jako sprzętu sportowego (baniaki z wodą, paski, kocyki, poduszki itd).


Otocz się zielenią

Doniczki na parapecie to nie wszystko. Stwórz przestrzeń do relaksu na balkonie. Oprócz roślin pomyśl o wygodnym miejscu do siedzenia (i leżenia, jeśli to możliwe) oraz oświetleniu. Jeśli dysponujesz większą powierzchnią “pod chmurką” możesz wstawić tam niewielki stolik i krzesła, powiesić hamak czy huśtawkę. Na rynku dostępny jest szereg niedrogich i łatwych w użyciu elementów do aranżacji, takich jak okładziny posadzek niewymagające fachowej zmiany nawierzchni tj. panele drewniane lub drewnopodobne, sztuczna trawa, grube wykładziny PCV lub dywanowe.

Zostań w domu

Markety budowlana, sklepy ogrodnicze i z wyposażeniem wnętrz ułatwią ci dostosowanie mieszkania do pracy zdalnej, bez wychodzenia z domu. Możesz zamówić wszystko; ziemię, doniczki, meble ogrodowe, sadzonki, rośliny z dowozem, farby, niezbędne wyposażenie wnętrz z dowozem lub z opcją odbioru osobistego (minimalizujesz ryzyko zarażenia, jakie ponosisz, spędzając długie chwile w alejkach sklepowych).

Ze względu na problemy logistyczne, spowodowane przez epidemię koronawirusa, zaczynają się pojawiać problemy z dostępnością niektórych produktów. Dlatego w najbliższym czasie warto postawić na produkty polskich producentów, o które jest zdecydowanie łatwiej.

Jeśli nie chcesz ponosić większych wydatków, spróbuj przeorganizować przestrzeń domową, korzystając z tego, co masz.


Poproś o pomoc specjalistę

Jeśli nie masz pomysłów, jak z głową dostosować przestrzeń do nowych wymagań, zgłoś się do nas. Podpowiemy ci, co i jak możesz zrobić, by dom stał się bardziej funkcjonalny. Na twoje życzenia znajdziemy również niezbędne elementy wyposażenia wnętrz, polecimy podwykonawców. A to wszystko w 100 proc on line!


24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page