top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Betley-Uchańska

Pokój dziecka - wyzwanie rośnie wraz z wiekiem



Szczerze? W ABU uwielbiamy urządzać przestrzeń dla dzieci. To nieustanne poszukiwanie kreatywnych rozwiązań, zwłaszcza w sytuacji, kiedy metraż mamy mocno okrojony.


Pierwszy pokój dla dziecka przygotowujesz tak naprawdę dla siebie. Ma być przede wszystkim funkcjonalny i przytulny. Niemowlę nie potrzebuje wiele. Wystarczy łóżeczko, przewijak i łatwo dostępna przestrzeń na pieluszki, ubranka i kosmetyki dla maleństwa.

Pomieszczenie, które przeznaczysz dla malucha powinno być dobrze wentylowane, najlepiej z dostępem do okna. Podłogi - łatwo zmywalne, wykonane z naturalnych materiałów. Odradzamy wykładziny. Przez pierwsze kilka miesięcy nie przydadzą się również dywany, których i tak należałoby się pozbyć, gdyby dziecko okazało się alergikiem.

Jeśli chcesz odmalować ściany, zrób to najpóźniej na miesiąc przed wprowadzeniem noworodka do sypialni. W ten sposób unikniesz narażenia go na drażniący zapach farb. Pamiętaj: maluch nie rozpoznaje kolorów. Widzi biel i czerwień, z czasem dostrzega kolor czerwony. Nie interesuje go wogóle, czy śpi otoczony pudrowym różem czy obłoczkowym błękitem. Kolory wybierz więc pod siebie. Najlepiej - maksymalnie neutralny, w którym będziesz się czuć komfortowo. Istotny jest również fakt, że słabe kolory łatwiej później przemalujesz. Pozbycie się ze ścian zjadliwej żółci czy turkusu może być trudne.

Meble. Jak już mówiliśmy, powinny być bezpieczne, wygodne i łatwe w utrzymaniu. Łóżeczko - koniecznie regulowane. Przewijak - dostępne są rozwiązania nakładane na łóżeczko. Z doświadczenia jednak wiemy, że szybko będziecie szukać czegoś bardziej stabilnego. Najlepiej połączonego z funkcją przechowywania akcesoriów dziecięcych, których z czasem zacznie przybywać.

Urządzając kącik dla nowego członka rodziny, pomyśl też o swojej wygodzie. Jeśli dysponujesz wolnym miejscem, rozważ zakup wygodnego fotela do karmienia lub kanapy, na której zawsze możesz się zdrzemnąć, kiedy maluszek wreszcie zaśnie.

Oświetlenie i dodatki to kolejny temat, nad którym warto się pochylić. Oprócz centralnej lampy pod sufitem przyda się system lampek rozstawionych w strategicznych miejscach. Ich słabe światło nie będzie przeszkadzać śpiącemu niemowlakowi, ale wystarczająco świeci, by rodzic nie musiał przewijać czy karmić dziecka w zupełnych ciemnościach.

W temacie dekoracji nie szalej. Oczywiście - odpowiednio dobrane nadają pomieszczeniu charakter. Ale przynajmniej na pierwsze kilkanaście miesięcy ogranicz je do minimum, by potem nie wyrzucać zbędnych dodatków.

Przy małym dziecku czas szybko mija. Nawet nie zauważysz, jak będziesz mieć w domu kilkulatka, który nabiera coraz większego apetytu na samodzielność. Pora na zmiany.


Większość rodziców prosi nas o pomoc w urządzeniu pokoju dziecięcego, kiedy ich pociechy stają się przedszkolakami. To wymagające zadanie. Z jednej strony musimy skupić się na potrzebach malucha, który większość czasu będzie w nim spędzał na śnie lub zabawie. Z drugiej warto uwzględnić fakt, że za kilka lat dziecko pójdzie do szkoły i wnętrze trzeba będzie zmodyfikować. Na szczęście dobrze przemyślany projekt udźwignie wymagania zarówno przedszkolaka i ucznia pierwszych klas szkolnych.


Bazowa lista potrzeb dla obu grup wiekowych jest podobna: łóżko (najlepiej rod długości 160 cm - dzieci szybko rosną), komoda na bieliznę, szafa na garderobę, zabawki, materiały plastyczne, półki/regał na książki. Młodszym przyda się blat do pracy artystycznych. Starszaki potrzebują biurka. Ważne: jeśli chcesz, żeby twoje dziecko było samodzielne, zapewnij mu sprzęty dopasowane do jego potrzeb.Jeśli nie chcesz co chwila wymieniać mebli wybierz rozwiązania systemowe, które “rosną” razem z dzieckiem.

Książki, zabawki, codzienne ubrania umieść w zasięgu jego rąk. Górne półki szaf przeznacz na odzież sezonową i odświętną, a także sprzęty, z których dziecko nie powinno korzystać bez wiedzy dorosłego.

Bałagan, to rzeczy nie na miejscu. Jeśli chcesz uczyć malucha porządku zapewnij mu przestrzeń, nad którą łatwo będzie mogło zapanować. Polecamy szafy do zabudowy z systemem łatwo przestawianych półek. Sprawdzą się również pojemne skrzynie czy pudła, w które szybko wrzuca się zabawki czy materiały plastyczne. Na stole czy biurku dobrze jest umieścić organizery na kredki, pędzelki, mazaki z których przedszkolak i uczeń często korzysta.


Dziecko w tym wieku ucieszy wyjątkowy pokój. Nie chodzi o to, by zaaranżować każdy centymetr wnętrza. Wręcz przeciwnie. Proponujemy, by sypialnię dziecka urządzić w minimalnym stopniu, tak by mogło je dalej wypełniać według własnych potrzeb. Na tym etapie dobrze jest zachęcić dziecko do wspólnego wyboru kolorów, materiałów i dodatków, żeby miało świadomość, że to jego pokój, za który jest odpowiedzialne. Kolorowe ściany? Jak najbardziej, ale tylko w części, w której maluch się bawi i uczy. Przestrzeń wokół łóżka lepiej pomalować bardziej stonowane barwy. Różne funkcje pomieszczenia sugeruje też oświetlenie: delikatne, punktowe przy łóżku, oraz mocne w części w której spędza czas w ciągu dnia.


Chcesz urządzić domowy azyl dla nastolatka? Zapamiętaj dwa słowa: “niezależność” i “elastyczność”. Młody człowiek chce być panem swojego losu i otoczenia. Jednocześnie gusta zmieniają się mu w oszałamiającym tempie. Dlatego najlepiej zrobisz ograniczając ingerencję w jego sypialnię do minimum.

Pozwól dziecku eksperymentować i przemeblowywać wnętrze w dowolny sposób. Wybierz łatwo modyfikowalne systemy meblowe. Wystarczy zmiana dodatków i kolorów ścian, by romantyczną sypialnię panienki zmienić w pokój miłośniczki punk rocka.

Kilkunastolatki chętnie nocują u znajomych. Zatem zapewnij kąt gościom swojego dziecka. Dodatkowe, składane łóżko przyda się również do czytania książek, słuchania muzyki, oglądania filmów.

Pamiętaj: tam, gdzie ty widzisz tylko miejsce do spania dla nastolatka, on widzi przestrzeń do wyrażania swojego stylu. Dlatego zapewnij mu możliwość jego wyrażania. Szokujące zestawy kolorystyczne, unikalne sposoby wykorzystania posiadanych sprzętów, eksperymenty ze światłem - to wszystko jest mu potrzebne do odkrywania samego siebie.


W pokoju młodego człowieka musi się zmieścić cały jego świat. Wykorzystaj więc kreatywnie przestrzeń (więcej na ten temat przeczytasz TU). Jeśli twoje dziecko ma własny telewizor - powieś go na ścianie. Spore biurko zastąp bardziej mobilnym meblem, który w razie potrzeby będzie pełnić rolę stolika do gier planszowych, podręcznego blatu przy łóżku, albo miejsca na przegryzki podczas seansów filmowych.

Nie przywiązuj się też do klasycznej formy łóżka. Być może lepiej zastąpić je zwykłym materac albo antresolę, pod którą zmieści się mini garderoba. Kanapa też wchodzi w grę, choć nie łudź się, że twoje dziecko będzie ją regularnie składać.

Pamiętaj: dobrze przemyślane wnętrze dla dziecka, zwłaszcza starszego, nie tylko ogranicza ekspansję rzeczy małolata na całe mieszkanie. To również sposób na naukę organizacji przestrzeni, za którą podziękuję ci po latach.


48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page